Με το χρυσό στο στήθος ο Πετρούνιας

Σχόλιο

Ο Έλληνας πρωταθλητής Λευτέρης Πετρούνιας, θα επιστρέψει από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής του Μονπελιέ, με το χρυσό μετάλλιο στο στήθος. Μετά το χάλκινο του 2012 στο Ευρωπαϊκό, αυτή τη φορά έγινε ο κορυφαίος σε παγκόσμιο επίπεδο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 15,866 βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή του βάθρου της διοργάνωσης, έχοντας ς ως βασικότερο στόχο πλέον το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γλασκώβης τον ερχόμενο χειμώνα, ώστε να πάρει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Για την ιστορία να σας πούμε ότι δεύτερος ήταν ο Γάλλος Αλ Ιτ Σαϊντ με 15,566 βαθμούς και τρίτος ήταν ο Ρώσος Ντένις Αμπλιάζιν με 15,566 βαθμούς.